Sidebar

Blog kynologiczny

Jeśli przyjmiesz do siebie zabiedzonego psa i sprawisz, że zacznie mu się dobrze powodzić - nie ugryzie Cię. Na tym polega zasadnicza różnica między psem, a człowiekiem - Mark Twain

Co to jest i jak wykonać zdjęcie standardowe?

Co to jest i jak wykonać zdjęcie standardowe?

Zdjęcie standardowe umożliwia ocenę psa na podstawie fotografii. Aby było to możliwe, musi spełniać pewne warunki. Psa należy ustawić na płaskiej powierzchni, równoległej do horyzontu. Najlepiej sprawdza się stół, gdyż ustawienie małego psa bezpośrednio na ziemi wymusi na nas ustawienie aparatu fotograficznego zaledwie kilka centymetrów nad podłożem. Poza tym trawnik, nawet krótko skoszony, zakryje nam łapy uniemożliwiając ich ocenę. Pies powinien być ustawiony w "pozycji", tzn. bokiem do obiektywu z głową skierowaną do przodu. Kończyny ustawione równolegle do siebie, zwracamy uwagę na prawidłowe kątowanie, przy czym postawa nie może być wymuszona - czyli naturalna dla psa.

Aby zdjęcie oddało faktyczne proporcje psa, musi w miarę spełnić warunki telemetrii, czyli aparat nie może znajdować się zbyt blisko psa. W praktyce wystarczy około 4 metry. Ewentualne powiększenie zdjęcia wykonamy w komputerze, o ile zostało wykonane w dużej rozdzielczości. Obiektyw powinien znajdować się w połowie wysokości psa, czyli z reguły na poziomie łokcia. Przy tak wykonanym zdjęciu widoczny będzie wyłącznie brzeg stołu, a nie jego blat.

Głowę najlepiej wykonać z lekkiego ukosa, co pozwala na ocenę zarówno położenia oczu, uszu, jak i szerokości kufy.

Poniżej przykłady zdjęć.

Copyright

© Material chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Oceń ten wpis:
Czytamy rodowód – cechy jakościowe
Do czego jest nam potrzebny rodowód?