Sidebar

Blog kynologiczny

Jeśli przyjmiesz do siebie zabiedzonego psa i sprawisz, że zacznie mu się dobrze powodzić - nie ugryzie Cię. Na tym polega zasadnicza różnica między psem, a człowiekiem - Mark Twain

Oboje rodzice z brązowymi znaczeniami: kyky,Aya x kyky,Aya (czerń recesywna)

Oboje rodzice z brązowymi znaczeniami: kyky,Aya x kyky,Aya (czerń recesywna)

Oboje rodzice z brązowymi znaczeniami:

Ten przykład jest trochę ryzykowny, gdyż jest wyłącznie teoretyczny. Jednak dla ścisłości należy wziąć go pod uwagę. Jak zawsze powtarzam, po brązowych i trikolor rodzicach nigdy nie urodzą się szczenięta z czarnymi znaczeniami. Jeśli ktoś sądzi, że spotkał się z takim przypadkiem musi rozważyć ukryty trikolor, bądź czarną maskę. Jednak wyjątkowa konfiguracja alleli może fenotypowo ujawnić się czarnymi znaczeniami po brązowych (bądź trikolor) rodzicach. Odpowiedzialnym za to jest zmutowany gen z szeregu A zwany genem "czerni recesywnej". Allel a jest ostatnim w szeregu wielokrotnym i recesywny w stosunku do wszystkich pozostałych. Ponieważ w locus K brązowych i kolorowych rodziców występuje recesywny allel ky jest dla nas jasne, że za produkcję eumelaniny odpowiedzialny będzie samodzielnie locus E. Przy nie działających prawidłowo genach sygnałowych inicjuje w melanocytach produkcję czarnego pigmentu. Niektórzy hodowcy obeznani z czernią recesywną twierdzą, że ta czerń charakteryzuje się fenotypowo pewnym czerwonawym nalotem widocznym w słońcu.
Czerń recesywną można zdiagnozować poprzez potomstwo. Jeśli czarnego recesywne rodzica skojarzymy z brązowym (w naszym przypadku z brązowymi znaczeniami) partnerem, to najprawdopodobniej w miocie nie będzie ani jednego szczenięcia z czarnymi znaczeniami. Może się jednak pojawić, gdy i ten rodzic w locus A jest heterozygotą Aya, bądź ata.

Jak już wspomniałem jest to kombinacja wyłącznie teoretyczna, gdyż u terierów jak do tej pory nie wykryto genu recesywnej czerni.

W identyczny sposób będzie się dziedziczyć czerń recesywna w przypadku rodziców w/tan x tricolor i rodziców trikolor, Warunkiem byłyby oczywiście heterozygoty zawierające allel a. W takim przypadku często powtarzany podstawowy błąd typu w/tan + trikolor = w/b okazałby się możliwy. Jednak to jest naprawdę bardzo karkołomna hipoteza.

Rodzice:

Ojciec: 
Fenotyp: biały z brązowymi znaczeniami (w/tan)

Genotyp:  kyky, Aya

Matka:
Fenotyp: biały z brązowymi znaczeniami (w/tan)

Genotyp: kyky, Aya

Gamety rodzicielskie  i genotypy potomków

ky, Ay

ky, a
ky, Ay

kyky,AyAy
kyky,Aya
ky, a

kyky,Aya
kyky,aa

Oboje rodzice w locus A są heterozygotą Aya. będąc nosicielami geny czerni recesywnej. Statystyczne proporcje genotypów 1:2:1.

Statystyczne proporcje

​Fenotypowo statystyczne proporcje wynoszą 3:1.

Oceń ten wpis:
Oboje rodzice z czarnymi znaczeniami: KBky,Ayat x ...
Jeden z rodziców z brązowymi znaczeniami, drugi z ...

Podobne wpisy

 

Komentarze (0)

There are no comments posted here yet

Skomentuj

Posting comment as a guest. Sign up or login to your account.
0 Characters
Załączniki (0 / 3)
Share Your Location