Sidebar

Blog kynologiczny

Jeśli przyjmiesz do siebie zabiedzonego psa i sprawisz, że zacznie mu się dobrze powodzić - nie ugryzie Cię. Na tym polega zasadnicza różnica między psem, a człowiekiem - Mark Twain

Dziedziczenie maści u JRT i PRT w praktyce. Część V – SCHEMATY KOJARZEŃ

Dziedziczenie maści u JRT i PRT w praktyce. Część V – SCHEMATY KOJARZEŃ

Na pewno istnieje spora ilość hodowców, którzy nie widzą potrzeby zagłębiania się w tajniki genetyki i teorii hodowli. Bez tego też osiągają sukcesy. Nie ma w tym żadnych sprzeczności. Ostatecznie o powodzeniu hodowlanym decyduje przede wszystkim szczęście. Jedni mają tego magicznego pierwiastka więcej, inni mniej.

Jeśli jednak ktoś nie chce wszystko pozostawić przypadkowi, będzie prędzej, czy później musiał zmierzyć się z teorią hodowli. Może zachęci ich do tego bryk w bieżącej części.


Postaram się przedstawić podstawowe kombinacje genotypów Russelli i STATYSTYCZNE proporcje fenotypów w miotach. Wszystkich możliwych kombinacji trzech istotnych dla nas loci (E,K,A) jest dużo i ich przedstawienie byłoby trudne technicznie, nie mówiąc już o nieprzejrzystości i nakładzie pracy.  
Praktyczne zastosowanie schematów, jak i wszelkie planowanie kolorów wymaga jednego – znajomości genotypów własnych psów hodowlanych. Bez tej wiedzy świadomy dobór par w celu uzyskania konkretnego fenotypu nie jest możliwy. Tyczy to wszystkich cech jakościowych, a więc dla nas przede wszystkim istotnych odmian maści i włosa. Jak ustalić genotyp opisałem w poście „Do czego jest nam potrzebny rodowód"? i „Czytamy rodowód – cechy jakościowe". Polecam lekturę.

Dla przypomnienia. Każdy pies posiada wszystkie geny, lecz nie we wszystkich odmianach (tylko parę alleli rodzicielskich). Rasy mają to do siebie, że niektóre allele występują zawsze w postaci dominującej, bądź recesywnej. Np. JRT i PRT w locus S zawsze mają homozygotyczna parę recesywną ss (łaciatość). Egzemplarze z przynajmniej jednym allelem dominującym S (pełny płaszcz, bądź niewielkie łaty) odbiegają fenotypowo tak daleko od wzorca, że nie mogą być uznane za przedstawicieli rasy. Dla uproszczenia schematów takie loci pomijam. Dlatego nie znajdziecie w przykładowych genotypach alleli z locus S, D, I, C, H, M, itd., itd. Nie oznacza to jednak, że od czasu do czasu właściwości niepożądane się nie ujawniają. Poświęcę im więcej uwagi w jednym z kolejnych odcinków.

Jeśli skoncentrujemy się wyłącznie na allelach istotnych dla różnorodności maści naszych ras, to okaże się, że wcale nie jest ich wiele i dotyczą szeregów wielokrotnych z locus E, K, i A. Odgrywające u Russelli pewna rolę allele z locus C i T zostaną omówiono oddzielnie.


Oceń ten wpis:
Maść JRT i PRT w praktyce. Część VI - FENOTYP
Oboje rodzice z czarnymi znaczeniami: KBKB,AyAy x ...

Podobne wpisy

 

Komentarze (2)

  1. Gość

Temat został omówiony w bardzo klarowny sposób. Wielkie podziękowania. Potrzebowałam akurat tej wiedzy.

Sprzęt do komputera PC

  Gość
  1. Gość

you have to see the greater part of the diverse components of the subject on which you are composing on. Accordingly, it is extremely fundamental for you to do a careful and top to bottom research for a subject before composing on it. In any...

you have to see the greater part of the diverse components of the subject on which you are composing on. Accordingly, it is extremely fundamental for you to do a careful and top to bottom research for a subject before composing on it. In any case, to make your exploration valuable, you have to make it more sorted out and organized and just applicable data is kept for thought. Dissertation Writing Services

Czytaj więcej
  Gość
There are no comments posted here yet

Skomentuj

Posting comment as a guest. Sign up or login to your account.
0 Characters
Załączniki (0 / 3)
Share Your Location