Sidebar

Blog kynologiczny

Jeśli przyjmiesz do siebie zabiedzonego psa i sprawisz, że zacznie mu się dobrze powodzić - nie ugryzie Cię. Na tym polega zasadnicza różnica między psem, a człowiekiem - Mark Twain

Kiedy odebrać szczenię

Kiedy odebrać szczenię

Wiek szczenięcia najkorzystniejszy do odbioru jest równie kontrowersyjny jak teorie odżywiania. Hodowcy chcieliby oddawać szczenięta jak najwcześniej. Właściciele odebrać jak najpóźniej. Autorzy poradników polecają okresy od siódmego do trzynastego tygodnia życia. Ja jestem jednak przekonany, że ósmy tydzień jest optymalny. Można by oczekiwać, że ten ósmy tydzień to zgniły kompromis między ochotą pozbycia się jak najwcześniej szczeniąt przez hodowcę, a oczekiwaniami nabywcy (szczenię ma być już "czyste", nauczone posłuszeństwa, no i ma być to termin jak najbardziej wygodny dla kupującego). Za tym wiekiem szczeniąt przemawiają jednak fakty obiektywne. Proszę zwrócić uwagę na wykres w cytowanym przeze mnie artykule, Wykres pochodzi z książki John Paul Scott and John L. Fuller "Genetics and the Social Behavior of the Dog" (1965). Książki osobiście w ręku nie miałem.


wykres tendencjiNa wykresie przedstawione są krzywe tendencji zbliżania się i unikania psa w okresie socjalizacji pierwotnej. "Socjalizacja pierwotna" to okres od zakończenia fazy wegetatywnej (między 2 i 3 tygodniem życia) do mniej więcej 16 tygodnia. Na temat socjalizacji pierwotnej jest wiele artykułów w internecie, a także w czasopiśmie Związku. Krzywa zbliżania (szczenię radośnie i z zainteresowaniem podchodzi do każdego człowieka i zwierzęcia) stromo wzrasta w górę praktycznie od końca fazy wegetatywnej, osiągając w piątym tygodniu swoje apogeum, po czym od siódmego tygodnia gwałtownie opada. Krzywa unikania rozpoczyna się w piątym tygodniu życia, przy czym gwałtownie wzrasta znowu w siódmym tygodniu. 

Nowo narodzony pies ma swój ostateczny materiał genetyczny, jednak jego psychika (jeśli pominiemy wpływ genów), to carte blanche. Po otwarciu oczu i uszu nabywa ciekawości świata i śmiało podchodzi do każdego zjawiska świata zewnętrznego. W miarę wzrostu i mobilności jest konfrontowany z rodzeństwem, dorosłymi psami, środowiskiem, no i ostatecznie człowiekiem. Nabywa negatywnych doświadczeń, dodam - także koniecznych do dalszego życia. Poziom jego ufności obniża się i to tym intensywniej, im bardziej negatywne były doświadczenia. Hodowca w okresie wczesnej socjalizacji nie może dopuścić do negatywnych doświadczeń z ręki człowieka i dorosłych psów. Niestety o konsekwencję trudno, gdyż szczenię musi być zaszczepione i oznakowane, co nie odbywa się bez stresu. Jedna te krótkie epizody w okresie wzrostu krzywej zbliżania szczenięta przechodzą na ogół bez większych następstw. Jak widać z wykresu, w ósmym tygodniu życia obie krzywe przecinają się. Tendencja unikania (po prostu wzrost nieufności) przeważa.
Kiedy więc oddać szczenię właścicielowi, którego widzi może drugi raz w życiu? Ósmy tydzień życia to termin z wyboru, mówiąc językiem medycznym. Czy szczenię w tym okresie jest także fizycznie gotowe na opuszczenie matki? Niektórzy weterynarze twierdzą, że pięciotygodniowe szczenię w pełni jest już przygotowane do oddzielenia od matki. Czy jest przygotowane psychicznie? Na pewno nie. Pierwszy etap jego socjalizacji pierwotnej się jeszcze nie zakończył. Nie ma dostatecznych doświadczeń zarówno pozytywnych, jak i negatywnych. Nie wspominając już o tym, ze do utrzymania odporności ciągle potrzebne jest mu mleko matki. Jego własna odpowiedź immunologiczna jeszcze się w pełni nie wykształciła. Relacja z matką ulega powoli zmianie. Po wyrznięciu się pierwszych zębów mlecznych matka coraz mniej chętnie zagląda do kojca, traktując to jako konieczny obowiązek. W siódmym tygodniu życia hodowca musi ograniczyć dostęp matki do szczeniąt, aby szczeniaki w momencie wydania były w pełni przestawione na pokarm stały i aby zahamować laktację u suczki.
Jednak okres między piątym tygodniem i ósmym to najważniejszy etap socjalizacji w hodowli. Szczenięta uczą się żyć w stadzie z rodzeństwem, ludźmi i - bardzo ważne - innymi psami. Kontakt przez kratę kojca to stanowczo za mało. Niestety na taki luksus mogą sobie pozwolić wyłącznie hodowle mające na to warunki. Wbrew opiniom to nie matka, a właśnie "ciotki" i młodzież bawią się w tym okresie najintensywniej ze szczeniakami.
Kontakt z człowiekiem maksymalnie możliwy, jest warunkiem przyszłych prawidłowych relacji między ludźmi i psem. Często się jednak zdarza, że właściciele proszą o przetrzymanie szczeniaka w hodowli. Niechętnie się na to zgadzam, gdyż socjalizacja po ósmym tygodniu życia trwa nadal i powinna odbywać się już w domu szczeniaka.
Jeśli jeszcze raz spojrzymy na wykres, to zauważymy, że w dziesiątym tygodniu życia krzywa zbliżania spada do zera. Jest to nie optymalny, lecz najpóźniejszy termin oddania szczenięcia. Jeśli zostanie przekroczony, szczenię powinno być oddane najwcześniej po dwunastym tygodniu życia, gdyż w tym wieku jego zdolność adaptacji powoli znowu wzrasta. Nawiasem mówiąc, jeśli ktoś nie jest gotów poświęcić jednego urlopu dla swojego oczekiwanego przecież przyjaciela, to powinien zdecydować się na rybki w akwarium i zaopatrzyć je w automat do dozowania pokarmu.

Copyright

© Material chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Oceń ten wpis:
Zanim kupisz Jack Russell Terriera
Pigment-Type-Switching
 

Komentarze (0)

There are no comments posted here yet

Skomentuj

Posting comment as a guest. Sign up or login to your account.
0 Characters
Załączniki (0 / 3)
Share Your Location