Sidebar

Blog kynologiczny

Jeśli przyjmiesz do siebie zabiedzonego psa i sprawisz, że zacznie mu się dobrze powodzić - nie ugryzie Cię. Na tym polega zasadnicza różnica między psem, a człowiekiem - Mark Twain

Zanim Twój pies zamieszka z Tobą

Zanim Twój pies zamieszka z Tobą

Rzadko zdąża się, że rodzice dopiero po sprowadzeniu nowo narodzonego dziecka do domu zastanawiają się, co jest mu potrzebne. Z małym psem często bywa inaczej.
Nowi właściciele szczeniaka, szczególnie, jeśli jest to ich pierwszy pies, często nie są przygotowani na odbiór nowego członka rodziny. Dlatego krótka lista rzeczy, które będą Twojemu pieskowi potrzebne.


Plastikowy transporter (kontener)

Jest nieodzowny. Transport psa (tym bardziej szczenięcia) bez zabezpieczenia może się skończyć jego śmiercią, bądź dotkliwym urazem. W niektórych krajach transport (także prywatnym autem) poza kontenerem jest karany mandatem. Poza tym przyda się nam on w domu. Z powodzeniem może służyć za legowisko. Do transportu szczenięcia lepiej nabyć tańszy, mniejszego rozmiaru (dla kota). Wtedy podczas jazdy piesek nie Będzie się w środku przemieszczał. Jednak po dwóch miesiącach musimy kupić większy i solidniejszy.


Smycz i obroża

Najlepiej kupić obróżkę dla szczeniaków z nylonu, z możliwością przestawienia obwodu. Z czasem należy nabyć mocniejszą, zgodnie z gustem.


Miseczki na wodę i karmę

​ Najlepsze są ze stali szlachetnej. Są higieniczne i trwale. Sklepy zoologiczne posiadają szeroki ich asortyment. Godne polecenia są pokazane na zdjęciu przykładowym. Nie przewracają się i gumowana podkładka utrudnia przesuwanie po podłodze. 


Szczenięta uwielbiają takie domki, jednak nie mogą być one traktowane jako legowisko. Szczenię pozostawione w nim bez opieki może wyrwać znajdującą się w ściance gąbkę. Połknięta może być przyczyną śmierci.

Legowisko do spania

​Trwałe i higieniczne jest legowisko wykonane z tworzywa sztucznego. Wiklinowe koszyki zostają zniszczone w ciągu kilku dni. Posłania z materiału są wylęgarnią pasożytów i bakterii. Jako legowisko z powodzeniem może być użyty plastikowy, zamykany transporter. Jest nie tylko higieniczny i trwały, lecz dodatkowo zapewni psu bezpieczeństwo, a Tobie chwile wytchnienia po zabawie i spacerze. 

Jeśli masz wrażenie, ze Twój pupil jest w transporterze uwięziony, mylisz się. Psy z natury poszukują zamkniętych pomieszczeń, gdzie czują się bezpiecznie. Poza tym transporter jest nieodzowny podczas podróży, gdyż pies jest w nim zdecydowanie bezpieczniejszy, niż na siedzeniu auta. Zamykanie transportera na noc, przyspieszy naukę czystości. Psy nie zanieczyszczają swego legowiska. Rano po przebudzeniu, należy wyciągnąć pieska i bez stawiania go na podłodze, wynieść na dwór. Do transportera proszę nie wkładać poduszek. Dwie, trzy warstwy koca wystarczą.

Widoczny z boku domek stosujemy wyłącznie pod kontrolą!Kojec bądź zagroda

Bardzo przydatny jest kojec w postaci klatki, bądź metalowej zagrody. W handlu znajdują się różne wersje w przystępnej cenie. Powinien mieć on wielkość umożliwiającą swobodny ruch i umieszczenie w nim misek, oraz transportera, bądź legowiska. W kojcu zamykamy szczenię podczas naszej nieobecności w domu, oraz konieczności wyciszenia psa. Nigdy za karę, a przynajmniej nie w okresie adaptacji psa w nowym dla niego środowisku. Kojec jest dla psa jego „pokojem" i miejscem azylu. Umieszczony w kojcu otwarty transporter jest namiastką psiej nory i daje szczenięciu poczucie bezpieczeństwa.

Zagroda z ocynkowanego drutu ma dwie zalety. Złożona nie zajmuje wiele miejsca. Umieszczona w ogrodzie umożliwia pozostawienie szczenięcia na pewien czas bez bezpośredniej kontroli. W dni słoneczne połowa powierzchni powinna być zacieniona. Warto w tym celu zainwestować w dostępną w handlu plandekę zadaszającą. Nie zapominajmy o zawsze dostępnej wodzie do picia.


Zabawki

Przyda się także kilka właściwych dla szczeniaka zabawek. Pierwszą otrzyma od nas w wyprawce. Doświadczenie jednak uczy, że nowi właściciele o zabawkach, w przeciwieństwie do transportera, nie zapominają nigdy. :)
Przydatny jest gumowy "kong". Napełniony smakołykami da na pewien czas zajęcie psu.Utensylia do pielęgnacji sierści

W późniejszym okresie potrzebne nam będą utensylia do pielęgnacji sierści i psi szampon.

JRT gładkowłosy nie wymaga specjalnej pielęgnacji. Zupełnie wystarczające jest gumowe zgrzebło, lub rękawica. Codzienne "przeciągnięcie" sierści znacznie ułatwi utrzymanie porządku w domu. Mimo białego koloru sierść JRT jest odporna na zabrudzenia. Kąpiele należy ograniczyć do niezbędnych (wytarzanie się w fekaliach, zanieczyszczenie sadzą, smarem, itd.) Szampon używamy wyłącznie przeznaczony dla psów, z właściwym pH i ponownie natłuszczającym włos. Zabrudzone na spacerze łapy wycieramy suchym ręcznikiem. Myjemy wodą w przypadku zabłocenia i ZAWSZE po spacerze na zasolonych zimą chodnikach i drogach. Przed takim spacerem warto posmarować opuszki specjalną maścią (dostępna w handlu).

Sierść gładkowłosa nie zawsze jest jednakowa. Dla psów z nieco dłuższym, gęstym włosem przydatny jest furminator, efektywnie usuwający martwy włos. Ten sam furminator ułatwia pielęgnację włosa złamanego. Sierść szorstka wymaga trymowania (skubanie martwego włosa). Trymowanie  "wystawowe" wymaga wprawy i umiejętności. JRT nigdy nie może być strzyżony.


Cążki do pazurków i szczypce do usuwania kleszczy

Praktyczne są kleszczyki do obcinania pazurków. Szczeniakowi pazurki rosną bardzo szybko i są niesamowicie ostre. Skracanie jest nieodzowne, gdyż samościeranie u szczeniąt najczęściej nie występuje. Także psy dorosłe biegające po trawnikach i ścieżkach ogrodowych nie ścierają pazurów dostatecznie. Obcinanie wydaje się dla niewprawnych właścicieli najtrudniejsze. Obowiązuje zasada - lepiej mniej, a częściej. Jeśli ktoś ma obawy, powinien zwrócić się do weterynarza, bądź grumera.

W związku z doroczną plagą kleszczy przydatne są szczypczyki do ich usuwania. W handlu jest sporo modeli. Trzeba wybrać takie, które są łatwe w obsłudze i umożliwiają wyrwanie kleszcza ze skóry chwytem między głową i skórą psa. Nigdy nie wolno zgnieść kleszcza, gdyż wtedy "wstrzykniemy" masywnie ślinę kleszcza w tkanki psa, co da nam efekt odwrotny do zamierzonego.


Odbiór

Z każdym nabywcom umawiamy się indywidualnie na konkretny dzień i godzinę, rezerwując wyłącznie dla niego nasz czas i uwagę. Nie zawsze przyjazd do nas z dalszych miejscowości da się zrealizować punktualnie, dlatego w przypadku spóźnienia prosimy o telefon. Jeśli planujesz nocleg w Targanicach, to chętnie służymy radą i pomocą.

W dniu odbioru oprócz szczenięcia otrzymasz od nas:

 • Umowę kupna/sprzedaży. W umowie znajduje się klauzula zobowiązująca do rejestracji psa w ZKwP. Jest to klauzula narzucona hodowcom przez Związek. My nie ingerujemy w prawa własności i decyzje właścicieli. Jeśli jednak będziesz chciał otrzymać dokument rodowodu ZKwP, będziesz musiał zapisać się do Związku, opłacając składkę na przynajmniej jeden rok, rejestrację i koszt za wystawienie.
 • Wyprawkę zawierająca aktualną karmę wystarczającą na kilka dni, zabawki i dodatki dostarczone w wyprawce przez producenta.
 • Pluszaka pochodzącego z rodzinnego gniazda. Zapach matki i rodzeństwa pomaga w adaptacji w nowym domu.
 • Metrykę psa (jeśli nie jest jeszcze wystawiona przez ZKwP, to zostanie dosłana listem poleconym).
 • Książeczkę zdrowia psa z naniesionym nr chipu, potwierdzeniem szczepienia i odrobaczeń.
 • Kalendarz szczepień, o ile nie został już dosłany elektronicznie.
 • Protokół odbioru miotu przez kierownika sekcji Oddziału tylko do wglądu.

O co będziesz się musiał zatroszczyć sam:

 • Transporter
 • Kocyk
 • Pojemnik i miseczka na wodę
 • Jednorazowe ręczniki papierowe
 • Smycz z obróżką odpowiednią do wielkości szczenięcia, o ile zamierzasz szczenię w trakcie postoju wypuścić na zewnątrz samochodu (niepolecane z powodu możliwości zarażenia chorobami zakaźnymi).

Czym go karmić

Razem z pieskiem dostaniesz wyprawkę. W wyprawce znajduje się karma startowa, którą aktualnie dostaje i którą musisz go karmić przez pierwsze dni. Jeśli jednak chcesz zakupić zapas karmy jeszcze przed odbiorem szczenięcia, to skontaktuj się z nami. Poinformujemy Cię, jaką karmą szczenięta są u nas żywione. Jeśli zamierzasz zmienić karmę, to należy to uczynić wolno, mieszając z aktualnie stosowaną. Nagła zmiana może wywołać biegunkę. W wyprawce znajduje się z reguły broszurka producenta karmy informująca o składnikach i zalecanych porcjach.

W hodowli od lat stosujemy karmę suchą firmy JOSERA, do której mamy zaufanie. Skarmiane są rodzaje karmy stosownie do wieku. W momencie opuszczenie hodowli szczenięta dostają JOSERA MiniJunior. Wszelkie informacje na stronie producenta.

W dzisiejszych czasach kupienie zdrowej karmy dla psa nie jest problemem. Kupowanie mięsa lub podrobów nie jest konieczne. Jednak szczeniętom zaleca się dodawanie niewielki ilości mięsa wołowego, które mieszamy z suchą karmą. Łyżeczka oleju słonecznikowego, bądź rzepakowego wpływa na wygląd sierści i ułatwia połykanie. Jeszcze lepiej dać szczenięciu dwa razy w tygodniu surowe żółtko jaja kurzego (bez białka).

Podawanie wysokowartościowej karmy zapewni psu wszelkie niezbędne mu elementy energetyczne i budulcowe, oraz konieczną ilość witamin i minerałów. W warunkach domowych właściwe obliczenie proporcji poszczególnych składników zbalansowanego pokarmu jest trudne do zrealizowania. Praktyczna jest karma sucha, która jest trwała i niekłopotliwa w transporcie. Na dodatek oczyszcza ona zęby, przeciwdziałając odkładaniu się kamienia nazębnego. Szczeniak od drugiego miesiąca życia dostaje jeść trzy razy dziennie bez racjonowania. Jeśli jest to karma sucha, to w początkowym okresie należy ją rozmiękczyć przegotowaną, ciepłą wodą. Od trzeciego miesiąca życia dzienna porcja powinna być kontrolowana. Najlepiej stosować się do zaleceń producenta i obserwować psa. Zarówno niedowaga, jak i nadwaga są szkodliwe dla jego rozwoju. Nie mając doświadczenia ocena jest trudna. Szczenię zdrowe i prawidłowo żywione jest wesołe, skore do zabawy. Sierść ma lśniącą i gęstą. Je z apetytem nie wybrzydzając i nie pozostawiając karmy w misce (jeśli pozostawia, należy zredukować dawkę). Żebra nie są widoczne pod skórą, lecz wyczuwalne. Patrząc z góry, brzuch nie powinien być szerszy od klatki piersiowej.

Pies niezależnie od wieku musi mieć stale świeżą wodę do dyspozycji.

Psy przyzwyczajają się do czasu i miejsca, w którym są karmione. Nie poddawaj się błagalnemu spojrzeniu przy stole. Bardzo ciężko jest odmówić kawałka kiełbasy naszemu kochanemu pupilowi, lecz chwila słabości zemści się na lata.

Nie polecamy reklamowanych suplementów dla psów. Prawidłowo żywiony na pewno ich nie potrzebuje.

Przydatne są natomiast suszone uszy, pręgi i tchawice. Dają szczenięciu zajęcie i odwracają ich uwagę od kapci i mebli. Starszym szczeniętom i dorosłym psom dajemy kości wołowe (najlepiej zawierające chrząstkę) i surowe marchewki (nigdy nie kroić – ryzyko zadławienia).

Jeśli stosujemy do szkolenia i nagradzania psie smakołyki należy je ująć w dziennym zapotrzebowaniu. Te produkowane przemysłowo zawierają często chemiczne dodatki. Lepiej w tym celu dawać gotowaną wątrobę pokrajaną w kostkę. Do nagradzania starczy jednak w zupełności codzienna karma podawana z ręki. Dla psa z ręki jest zawsze nagrodą.

UWAGA: Mleko krowie jest dla psa szkodliwe. Niejadki, psy chore i na rekonwalescencji mogą dostawać mleko kozie.


Gdzie ma spać

Przez pierwsze noce nie należy pozostawiać szczeniaka odizolowanego od właściciela.

Musisz pamiętać, że w jego krótkim życiu jeszcze nigdy nie był sam. Koszyk lub transporter należy postawić przy łóżku i gdy mocno rozpacza za rodzeństwem, pocieszyć głosem i dotykiem. Nie bież go jednak do łóżka. Nie pozbędziesz się go z niego nigdy więcej.

Po kilku dniach należy stopniowo oddalać jego posłanie od lóżka, aż wyląduje w miejscu, które dla niego przeznaczyłeś.

W wyprawce otrzymałeś zabawkę (z reguły), która pochodzi z jego rodzinnego gniazda. Dla nas może po prostu śmierdzi, lecz dwa Twojego pieska posiadają najprzyjemniejszy zapach na świecie, bo pachnie mamą i rodzeństwem. Dlatego nie wolno tego pluszaka wyprać, lecz włożyć na kilka dni do jego kojca. Gdy piesek oswoi się z Tobą i nowym otoczeniem, po prostu wyrzuć.

Jeśli ograniczamy psu dostęp do niektórych pomieszczeń w domu, to robimy to konsekwentnie od pierwszego dnia jego pobytu. Już od początku szczeniak musi mieć wyraźnie wyznaczone swoje legowisko, wyznaczone granice, oraz miejsce z miskami na pokarm i wodę. 


Zostaje sam

Oboje pracujemy i wracamy późno do domu. Czy w ogóle mogę pozwolić sobie na psa?

Jest to chyba najczęściej zadawane pytanie potencjalnych, mniej doświadczonych właścicieli.

W naszych czasach, w których dorosłe osoby najczęściej pracują, podjęcie decyzji kupna szczeniaka nie jest łatwe.

Jeśli naprawdę chcesz mieć psa w domu, powinieneś się na niego zdecydować. Okres, w którym kilkutygodniowy szczeniak potrzebuje Cię na bieżąco jest krótki. Biorąc pod uwagę, że mały terier żyje do 18 lat, jest to zaledwie ułamek okresu, który spędzicie razem.

Nie znaczy to, że możesz małego szczeniaka, który dopiero co został oderwany od jego rodzinnego gniazda, zostawić godzinami samego.

Szczeniak w pierwszych dniach w nowym domu w ogóle nie powinien zostawać sam.

Najlepiej jest odebrać pieska w podczas urlopu, Ostatecznie dla naszego wiernego przyjaciela możemy poświęcić tych kilka dni odpoczynku. Jednak od pierwszego dnia należy przyzwyczajać psa do samotności. Pozostawiamy szczeniaka na kilkanaście minut samego wychodząc do innego pomieszczenia. I w tym przypadku przyda się wspomniany kojec i transporter. Szczeniak pozostawiony bez nadzoru i zabezpieczenia, może wyrządzić wiele szkód w domu, a nawet zrobić sobie poważną krzywdę (np. przegryziony kabel elektryczny może psa zabić). Codzienne należy wydłużać okres samotności. Szczeniak, gdy nas zobaczy, będzie się oczywiście bardzo cieszył. Należy go przyjaźnie powitać, lecz nie obdarowywać smakołykami lub nadmiernym pocieszaniem. Piesek nie może kojarzyć, że spotykające go przyjemności są wynikiem jego skowytu i drapania w drzwi.

Przez pierwsze pół roku nie powinno się zostawiać młodego psa samego dłużej niż pięć godzin. Zawsze znajdzie się ktoś z rodziny, lub kochający zwierzęta sąsiad, który wyprowadzi go na spacer i dotrzyma mu na kilkanaście minut towarzystwa. Osoby, które pracują od rana do nocy, muszą zrezygnować z posiadania psa, tak samo jak zrezygnowali z życia. 


Nauka czystości

W hodowli szczenięta przyzwyczajane są do załatwiania swoich potrzeb na rozłożone gazety. Są to oczywiści gazety z wchłaniającego papieru (dzienniki), a nie kolorowe magazyny. Nie oznacza to, że ośmiotygodniowe szczenięta są u nas nauczone czystości. Jest to zadanie właściciela. Jeśli jednak w jego kojcu (lub miejscu do tego przeznaczonym) rozłożymy gazetę, szczenię najczęściej załatwi się na nią. Jeśli udaje mu się to często, gazetę przenosimy w pobliże drzwi wyjściowych. 

W nauce przydatny jest transporter. Psy załatwią się w swoim legowisku wyłącznie w sytuacjach absolutnej konieczności. Jeśli szczenię na noc zamkniemy w transporterze, będzie zmuszone wytrzymać do przebudzenia się. Pieska należy wyciągnąć z transportera i  bez stawiania na podłogę wynieść na dwór. Jeśli to nie jest możliwe - wysadzić na gazetę. Jeśli szczenię budzi się bardzo wcześnie, należy z dnia na dzień wydłużać czas wysadzenia.

Metod nauki czystości i „teorii" jest wiele. Dlatego polecam zapoznać się z odpowiednim działem na forum www.russell-terrier.pl. Są szczenięta, które uczą się szybko, jednak bywają i oporne. Prędzej, czy później jednak wszystkie łapią, o co nam chodzi.


Zdrowie

Teriery są psami odpornym. Chorują rzadko. Warunkiem jest jednak właściwa pielęgnacja, odżywianie i zachowanie terminów szczepień i profilaktyki przeciwpasożytniczej. Twój piesek otrzymał już pierwsze szczepienie i został co najmniej dwukrotnie odrobaczony. W ciągu następnych dwu tygodni powinieneś się skontaktować z Twoim weterynarzem w celu uzgodnienia kolejnych szczepień. Z reguły tydzień przed szczepieniem weterynarz poleci kolejne odrobaczenie.

Dla ułatwienia Tobie zadania, dołączamy broszurkę z kalendarzem szczepień, oraz informacje o zalecanej kwarantannie.

Przynajmniej raz w roku odwiedzamy z psem weterynarza w celu uzgodnienia kolejnych szczepień. Dobry weterynarz zmierzy wtedy psu temperaturę, osłucha i uważnie obejrzy. W przypadku stwierdzenia kamienia nazębnego zleci usunięcie. Jeśli karmimy karmą suchą, kamień odkłada się wolno.

Nie zapominajmy o profilaktyce przeciwko pasożytom wewnętrznym i zewnętrznym. Szczególnie psy wyprowadzane w miejscach publicznych (osiedla, parki, lasy) muszą być regularnie odrobaczane. Równie ważna jest profilaktyka przeciwko pchłom i kleszczom. Szczególnie kleszcze są ostatnio plagą, a mogą przenosić niebezpieczne dla ludzi i zwierząt choroby.


Identyfikacja 

Od kilku lat nasze szczenięta są identyfikowane za pomocą tzw. transpondera, czyli popularnie mówiąc chipowane. Jest to aktualnie metoda stosowana standardowo w większości krajów. W znakomitej większości chip jest czytelny przez wiele lat i pozwala na bezsporne ustalenie właściciela. Wadą jest konieczność posiadania elektronicznego czytnika w celu odczytania danych, lecz takim urządzeniem dysponuje obecnie każdy weterynarz. 

W momencie implantacji transpondera (wstrzyknięcie pod skórę w okolicach lewego barku) weterynarz sprawdza działanie chipu i wprowadza dane do bazy danych. To on jest właścicielem tzw. rekordu i jest osobą uprawnioną do zmian w bazie. 

W przypadku znalezienia bezpańskiego psa należy zaprowadzić go do najbliższego weterynarza, który odczyta nr transpondera i na stronie www.safe-animal.eu znajdzie dane lecznicy rejestrującej. Są to dane jawne. Dane niejawne może uzyskać osoba uprawniona telefonicznie. W ten sposób po kontakcie z lecznicą można uzyskać dane hodowli i w następnej kolejności właściciela. Prościej będzie, jeśli właściciel wprowadzi do bazy własne dane. W tym celu należy zwrócić się do lecznicy rejestrującej, bądź utworzyć własne konto w bazie danych (płatne) po przedłożeniu dowodu własności psa.


I na koniec

Zawsze możesz się do nas zwrócić ze wszelkimi pytaniami i problemami tyczącymi Twojego nowego członka rodziny. W miarę naszych możliwości udzielimy wszelkich rad i pomocy.


Dojazd do nas

Hodowla znajduje się: ul. Nowa Wieś 48, 34-120 Targanice (gmina Andrychów)

Ponieważ samochodowe nawigacje nie zawsze prowadzą dokładnie do naszego domu, radzimy poniższy opis dojazdu wziąć ze sobą.

Z Andrychowa jedzie się drogą krajową 781 w kierunku Żywca. W Targanicach przejeżdża się całą miejscowość i skręca w lewo na ul. Nowa Wieś. Na skrzyżowaniu znajduje się sporych rozmiarów tablica informacyjna z napisem „Pensjonat Miodowy Raj".Za około 1200 m pensjonat po prawej, a za nim ok. 30 m w prawo (jedyna boczna droga asfaltowa). Przy wjeździe na drogę znak „droga ślepa".Gdy asfalt się skończy, dalej, trzymając się lewej strony (stromy podjazd w prawo, prowadzi do sąsiedniego domu). Gdy droga się skończy, jest nasza brama. Dom łatwo rozpoznać - jest drewniany, kryty gontem.

Komunikacja telefonem mobilnym jest w naszych okolicach utrudniona. Proszę wziąć to pod uwagę. Dojazd do nas

Copyright

© Wszystkie prawa zastrzeżone. Bez zgody autora nie wolno artykułu powielać w całości, lub częściowo, elektronicznie, mechanicznie, fotograficznie lub w jakikolwiek inny sposób. All rights reserved. No part of this publication may be reproduced in any form or by any means, electronically, mechanically, by photocopying or otherwise, without the prior permission of the copyright owners.

Nie masz cwaniaka nad…
Zależność proporcji JRT od warunku obejmowalności ...

Podobne wpisy

 

Komentarze (0)

There are no comments posted here yet

Skomentuj

Posting comment as a guest. Sign up or login to your account.
0 Characters
Załączniki (0 / 3)
Share Your Location