Sidebar

Blog kynologiczny

Jeśli przyjmiesz do siebie zabiedzonego psa i sprawisz, że zacznie mu się dobrze powodzić - nie ugryzie Cię. Na tym polega zasadnicza różnica między psem, a człowiekiem - Mark Twain

Nie masz cwaniaka nad…

Nie masz cwaniaka nad…

Sezon wyrobnictwa w ogrodzie się zakończył. Działalność blogerską czas zacząć. ;)

Na początek coś lekkiego. Tytuł kojarzy się zapewne z piosenką Grzesiuka „Nie masz cwaniaka nad Warszawiaka". Wszystkich ze „stolicy" z góry proszę o wybaczenie. Zjawisko jest ogólnokrajowe. Ale ad meritum.

Wręcz nieoczekiwana popularność rasy (Jack Russell Terrier), doprowadziła do tego, co dzieje się zawsze z wszystkim modnymi rasami. Hodowli namnożyło się jak grzybów po deszczu. Jeszcze ciągle powstają nowe, wskakujące na stopnie pociągu, który już ruszył w kierunku znikającej za horyzontem nirwany. Mimo wszystko życzę szczerze powodzenia. Utrapieniem są hodowle z tzw. „stowarzyszeń". Są to hodowle powstałe w wyniku niefortunnej nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt. To, że ustawodawca (czyli nasi kochani politycy) wskazał się daleko idącą naiwnością nie zdziwi zapewne nikogo. Warunek przynależności do organizacji hodowlanej został przez rodaków rozwiązany nie tylko błyskotliwie, ale i błyskawicznie. Powstały rejestrujące hodowle stowarzyszenia liczące od kilku do kilkuset członków. Komisje składające się z najczęściej założyciela stowarzyszenia weryfikują przyszłe psy hodowlane. Często na „gębę", bez oglądnięcia psa. Rodzące się mioty zaopatrywane są w pseudorodowody, nie mające żadnej wartości merytorycznej. Naiwność i krótkowzroczność polityków nie powinna dziwić. Przyznać jednak trzeba, że nowelizacja zamknęła usta wiecznie protestującym aktywistom i aktywistkom spod znaku „ochrony życia poczętego w macicy suki".

Postulowana przez nich likwidacja hodowli z szarej strefy została przynajmniej teoretycznie zrealizowana. To, że wylano „dziecko z kąpielą", czyli psa rasowego, zauważone zostało przez ZKwP za późno. Nieudolne próby pana Borkowskiego (sprzedawane nam jako pomysł własny) wpłynięcia na ustawodawcę w celu zdefiniowania psa rasowego spływają na posłach jak woda po kaczce. I właściwie słusznie, skoro zdecydowanej większości hodowców ZKwP zdecydowany protest po prostu wisi.

Jednak do napisania tych zdań o cwaniactwie zobligowało mnie inne zjawisko. Zjawiskiem kolateralnym „pluralizmu" hodowlanego są coraz bardziej uciążliwe telefony. Osoby podszywające się pod zainteresowanych szczeniętami z hodowli prowadzą niekończące się rozmowy na temat rasy. Chcą wiedzieć wszystko. Co to za rasa? Jakie ma wady i zalety? Czy często jej przedstawiciele chorują? Jaka jest prawidłowa maść, wielkość i owłosienie? Ile wymagają dziennie ruchu? Jak je karmić, pielęgnować, uczyć czystości i posłuszeństwa, szczepić, itd., itd.? Zadziwia dbałość pytających o szczegóły i zakres pożądanej wiedzy. Ostatnio wisiałem na telefonie prawie godzinę, aby zostać pod koniec poinformowany o już podjętym szczęśliwym wyborze w jakiejś tam hodowli.

Czy jesteśmy zobowiązani do edukacji kynologicznej? A jakże. Czyż nie z tego powodu ten blog? Ja jednak oczekuję uczciwości ze strony pytających. Gdyż nie czuję się zobowiązany per se do szczegółowych instrukcji i szkoleń. Materiału jest w internecie od cholery. Oczywiście łechta mnie miło odczucie, iż w oczach pytających jestem bardziej wiarygodny, ale dla mnie zasada jest nieodmiennie jedna.

Informować się należy w pierwszej kolejności w hodowli, którą obdarzyliśmy swoim zaufaniem.

Jeśli hodowca na temat rasy którą hoduje nie wie nic, albo przynajmniej niewiele, to atrakcyjna na pierwszy rzut oka cena wiąże się z wkalkulowanymi ograniczeniami. A jaka jest wiedza hodowców? Na pewno bardzo zróżnicowana. Nie brakuje hodowców z ogromną wiedzą podbudowaną znajomością rasy i teorią hodowli. Nie brakuje także ignorantów z mizerną bazę praktyczną i teoretyczną. Przerażające jest, że oni zasilają także grono sędziów, międzynarodowych nie wyłączając. Taki klimat. ;)

p.s.

Hodowla Jack's Clan prowadzi wyczerpujący support wyłącznie dla właścicieli psów u nas nabytych. Natomiast na wszelkie pytania odpowiem chętnie na stronie tego kynoblogu

Copyright

© Wszystkie prawa zastrzeżone. Bez zgody autora nie wolno artykułu powielać w całości, lub częściowo, elektronicznie, mechanicznie, fotograficznie lub w jakikolwiek inny sposób. All rights reserved. No part of this publication may be reproduced in any form or by any means, electronically, mechanically, by photocopying or otherwise, without the prior permission of the copyright owners.

Oceń ten wpis:
Test karm dla psów - Stiftung Warentest
Zanim Twój pies zamieszka z Tobą
 

Komentarze (4)

  1. Gość

writing service is a useful of related peoples. Most of writing services given a lot of information to all of us. this services are additional use of other writing services. If you will take that one best resume writing service means you can...

writing service is a useful of related peoples. Most of writing services given a lot of information to all of us. this services are additional use of other writing services. If you will take that one best resume writing service means you can easily improve in your site and know about more information’s.

Czytaj więcej
  Gość
  1. Gość

This tutorial is about How to Download BBM for PC or Laptop in Windows 7, 8.1, XP and Mac operating systems.Download BBM for Windows 10/8.1/7 or Windows 8/XP/Mac Laptop.

  Gość
  1. Gość

Thanks for sharing this nice resource. It's really interesting. Keep up the good work and keep updating the same. I have subscribed to your site and will follow your posts regularly from on. Gameszone

  Gość
  1. lynn libbrecht

I cannot believe that I can say this but your article is really good.
_ gmail sign in _

  Gość
There are no comments posted here yet

Skomentuj

Posting comment as a guest. Sign up or login to your account.
0 Characters
Załączniki (0 / 3)
Share Your Location