Sidebar

Blog kynologiczny

Aby zapewnić sobie przychylność ludzi, lepiej zaoferować im coś dla żołądków niż dla umysłów - Albert Einstein

Dziedziczenie maści u JRT i PRT w praktyce. Część V – SCHEMATY KOJARZEŃ

Dziedziczenie maści u JRT i PRT w praktyce. Część V – SCHEMATY KOJARZEŃ

Na pewno istnieje spora ilość hodowców, którzy nie widzą potrzeby zagłębiania się w tajniki genetyki i teorii hodowli. Bez tego też osiągają sukcesy. Nie ma w tym żadnych sprzeczności. Ostatecznie o powodzeniu hodowlanym decyduje przede wszystkim szczęście. Jedni mają tego magicznego pierwiastka więcej, inni mniej.

Jeśli jednak ktoś nie chce wszystko pozostawić przypadkowi, będzie prędzej, czy później musiał zmierzyć się z teorią hodowli. Może zachęci ich do tego bryk w bieżącej części.


Postaram się przedstawić podstawowe kombinacje genotypów Russelli i STATYSTYCZNE proporcje fenotypów w miotach. Wszystkich możliwych kombinacji trzech istotnych dla nas loci (E,K,A) jest dużo i ich przedstawienie byłoby trudne technicznie, nie mówiąc już o nieprzejrzystości i nakładzie pracy.  
Praktyczne zastosowanie schematów, jak i wszelkie planowanie kolorów wymaga jednego – znajomości genotypów własnych psów hodowlanych. Bez tej wiedzy świadomy dobór par w celu uzyskania konkretnego fenotypu nie jest możliwy. Tyczy to wszystkich cech jakościowych, a więc dla nas przede wszystkim istotnych odmian maści i włosa. Jak ustalić genotyp opisałem w poście „Do czego jest nam potrzebny rodowód"? i „Czytamy rodowód – cechy jakościowe". Polecam lekturę.

Dla przypomnienia. Każdy pies posiada wszystkie geny, lecz nie we wszystkich odmianach (tylko parę alleli rodzicielskich). Rasy mają to do siebie, że niektóre allele występują zawsze w postaci dominującej, bądź recesywnej. Np. JRT i PRT w locus S zawsze mają homozygotyczna parę recesywną ss (łaciatość). Egzemplarze z przynajmniej jednym allelem dominującym S (pełny płaszcz, bądź niewielkie łaty) odbiegają fenotypowo tak daleko od wzorca, że nie mogą być uznane za przedstawicieli rasy. Dla uproszczenia schematów takie loci pomijam. Dlatego nie znajdziecie w przykładowych genotypach alleli z locus S, D, I, C, H, M, itd., itd. Nie oznacza to jednak, że od czasu do czasu właściwości niepożądane się nie ujawniają. Poświęcę im więcej uwagi w jednym z kolejnych odcinków.

Jeśli skoncentrujemy się wyłącznie na allelach istotnych dla różnorodności maści naszych ras, to okaże się, że wcale nie jest ich wiele i dotyczą szeregów wielokrotnych z locus E, K, i A. Odgrywające u Russelli pewna rolę allele z locus C i T zostaną omówiono oddzielnie.


Oceń ten wpis:
Maść JRT i PRT w praktyce. Część VI - FENOTYP
Oboje rodzice z czarnymi znaczeniami: KBKB,AyAy x ...

Podobne wpisy

Komentuj jako gość

Załączniki

Location

Share:
0 Ograniczenie ilości znaków
Twoja wiadomość powinna zawierać więcej niż 10 znaków

Biorą udział w konwersacji